Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség volt elnöke a Klubrádió Megbeszéljük műsorának volt a vendége. A beszélgetés fő témája a friss népszámlálási adatok voltak, miszerint több mint egymillióan vallották magukat magyarnak Romániában.
Markó emlékeztetett, „1990 óta minden népszámlálás a magyarság létszámának csökkenését mutatja. De sosem volt még a csökkenés akkora, mint most”. Szerinte két oka is lehet ennek, az egyik az, hogy ahogy elkezd fogyni egy kisebbség, úgy nő az esély a lemorzsolódására is. A másik lehetséges ok szerinte, hogy a magyarság már legalább egy generációval öregebb, mint a románok.
Megjegyezte, ijesztő, hogy a magyarok esetében csak 12,9 százaléknak van felsőfokú végzettsége, míg az összlakosság 16 százalékának van.
Szerinte a fiatalok egy része Magyarországon végzi az egyetemet, vagy, hogy ha a román egyetemeken végez is, elmegy az országból.
„Az igazán nagy baj azonban, hogy az arányunk 1992 óta, egészen mostanáig nem csökkent. Most először azonban igen. Eddig 6,5 százalék körül volt, ez most hirtelen leesett 6 százalékra” – figyelmeztetett. „Jóval többen mentek el tehát, mint korábban, ehhez pedig hozzájárult a kettős állampolgárság intézménye is, azaz a magyar állampolgárság felvétele is, ami jócskán megkönnyítette a kivándorlást. Persze olyan Európai Uniót és olyan román-magyar viszonyt akarunk, amiben ide-oda lehet mozogni. De ha ez a mozgás nagyrészt egyirányú, akkor ez pontosan odavezet, ahol most tartunk” – mondta Markó.
Nyitókép: MTI/Kiss Gábor